• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. JEOTERMAL KAYNAKLI
BELEDİYELER BİRLİĞİ

JKBB SARAY BELEDİYESİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından Tekirdağ’ın Saray ilçesinde tamamlanan sıcak su arama çalışmalarında Ayaspaşa Mahallesi, Galata Deresi mevkiinde yapılan sondaj çalışmalarında ortalama 55 derece sıcak suya ulaşıldı. Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Kemal Akpınar ve teknik ekip Belediye Başkanı Nazmi Çoban’ın isteği üzerine Saray ilçesine giderek teknik incelemeler yaptılar.

 Bin 500 metre derinlikten elde edilen jeotermal suyun sıcaklığı 55 derecede ve günlük ortalama 10 bin kişiye termal anlamda cevap verebilecek kapasitede. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre; jeotermal suyun konut ısıtması, termal-kaplıca ve sağlık turizmi, seracılık alanlarında kullanılabileceği ifade edildi. Saray’ın gelişmesi için büyük öneme sahip jeotermal kaynağın ilçeye turizm ve seracılık alanında ekonomik katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, “Jeotermal kaynaklar Saray’ın gelişimi için oldukça önemli. Bu kaynağın en iyi şekilde kullanılması için Saray Belediyesi olarak elimizden geleni yapacağız. MTA tarafından tamamlanan sondaj çalışması sonucunda bin 500 metre derinlikten 55 derece sıcak suya ulaşıldı. Daha sonra Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Biriliği’ne ulaşarak bu su ile ne gibi çalışmalar yapabiliriz diye teknik danışmanlık istedik. JKBB Danışma Kurulu üyesi Kemal Akpınar ve teknik personeller ilçemizi ziyaret ederek incelemelerde bulundular. JKBB’nin vizyonundan yararlanarak ilçemizde çok güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Yeni dönemde biz de Belediye olarak JKBB üyesi olup birlikte çalışmalar yapmaya karar verdik.” dedi.