• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. JEOTERMAL KAYNAKLI
BELEDİYELER BİRLİĞİ

ALAŞEHİR’İN JEOTERMAL KAYNAKLARI MERCEK ALTINDA

Jeotermal enerji ile elektrik üretiminde atağa kalkan Manisa’nın Alaşehir ilçesindeki tesisler Alman heyetleri tarafından mercek altına alındı.

07-11 Aralık tarihleri arasında Alman - Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Federal Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı desteğiyle İzmir’de jeotermal enerji konusunda düzenlediği iş gezisi öncesi İzmir Swiss Hotel Grand Efes’te “Türkiye’de Jeotermal Enerji” konulu bir sempozyum gerçekleştirildi. Sempozyuma son zamanlarda jeotermal enerjinin üssü haline gelen Manisa’nın Alaşehir Belediyesi de katıldı. Alaşehir Belediyesi yetkilileri jeotermal enerjinin alternatif kullanım olanakları ile ilgili Alman yetkililerle ülkelerindeki çalışmalar hakkında görüş alış verişi yaptı. Alaşehir’de incelemelerde bulunan heyet konu ile ilgili Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban’dan bilgiler aldılar. Görüşmelerin ardından ortak çalışmalar yapmak ve Alaşehir’deki tesisleri incelemek üzere 3 gün boyunca Alaşehir’i gezen Alman heyeti oldukça olumlu bir şekilde Alaşehir’den ayrıldı.

Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban Alman heyetin ziyareti ile ilgili şu açıklamayı yaptı. “ Bende daha önce Almanya yer alan birkaç jeotermal tesisi ziyaret ederek yetkililerden bilgi almıştım. Bu tesislerin jeotermal enerji kullanımında hatırı sayılır bir yeri var. Almanya jeotermal enerji kullanımında dünya sıralamasında 5. sırada yer alan bir ülke. Bu nedenle Almanya’nın jeotermal deneyimleri bizim için çok önemli.”

Başkan Karaçoban Alaşehir Belediyesi olarak hedeflerinin jeotermal enerjinin alternatif kullanım olanakları konusunda Alaşehir'e yarar sağlamak olduğunu belirterek, Alman heyetleriyle yapılan görüşmelerde kurutma tesisi, şehir ısıtması, jeotermal seracılık ve yaş sebze meyve işletmelerinin CO2 teknolojisi ile soğutulması konularının gündeme geldiğini söyledi.